06
فوریه

انواع پله در ساختمان سازی

یکی از مهم ترین تصمیمات پروژه های ساخت و ساز یا بازسازی، انتخاب نوع پلکان است. هر پله، مشخصات ظاهری خود را داشته و فضای به خصوصی را در خانه شما اشغال می کند. پس قبل از انتخاب نوع پلکان، به اعضای خانواده و نحوه استفاده آن ها از پله فکر کنید؛ چون هر مدلی، مزایا و معایب خود را دارد. ما تعدادی از پرکاربردترین پلکان ها را به همراه خصوصیاتشان به شما معرفی می کنیم:

ارزان ترین و معمول ترین مدل پلکان، پلکان صاف و ساده است. خیز این پله ها از قبل برش خورده و در هر کارگاه چوب بُری پیدا می شوند. سادگی آن ها باعث محبوبیتشان بین سازندگان و پیمانکارها شده. طراحی ساده و صاف این پله ها به این معنی است که نیاز به هیچ تکیه گاه خاصی نداشته و فقط در بالا و پایین پله ها نیاز به اتصال دارد. نرده و دستگیره این نوع پله ها خیلی راحت تر نصب می شوند. البته مدل های پله در ساختمان سازی که هرازگاهی با خیزِ باز، مواد مدرن و نرده های سیم فلزی ترکیب شده و ظاهر کلی اش تغییر می کند.
شاید معمول ترین مدل پلکان باشد اما به این معنی نیست که معایبی ندارد. از جمله معایب آن می توان به جاگیر بودنش اشاره کرد. این نوع پلکان، فضای طولی زیادی را در خانه شما اشغال کرده و می تواند روی طراحی خانه تاثیر بگذارد.

 

پلکان صاف و مستقیم با پاگرد مرکزی

اگر یک اتاق با سقف مرتفع دارید و می خواهید پلکان صافی با ارتفاع بیش از ۳۶۰ سانتیمتر در آن بسازید، باید به فکر پاگرد مرکزی هم باشید. این مطلب در مورد پلکانی که تعداد خیزهایش بیش از حد استاندارد (یعنی ۱۶) باشد هم صدق می کند. عیب این نوع پله ها فضای زیادی است که اشغال می کنند. این موضوع معمولا طراحان را مجبور می کند سراغ مدل های دیگری بروند. پلکان صاف با پاگرد مرکزی معمولا در ساختمان های تجاری استفاده می شود، نه در خانه های مسکونی.

 

پلکان L در مدل های پله در ساختمان سازی
یکی دیگر از مدل های معمول پلکان، مدل L شکل است. درواقع همان پلکان صاف و ساده است، با یک چرخش در وسط، یا نزدیک به یکی از دو سر پلکان. محبوبیت این مدل دلایل زیادی دارد و مهم ترین آن ها، جذابیت ظاهری آن است. به علاوه جای کمتری اشغال کرده و می توانند در گوشه اتاق ساخته شوند. پاگرد این پله ها عرض بیشتری دارد و تردد را آسان تر می کند چون پلکان را به دو طبقه تقسیم می کند. البته ساخت آن ها پیچیده تر بوده و درنتیجه هزینه بیشتری هم دارد. پاگرد و نقطه چرخش آن ها نیز نیاز به تکیه گاه مستقل دارد.

 

پلکان U در مدل های پله در ساختمان سازی
این نوع پلکان معمولا از دو ردیف پله در جهت مخالف هم و یک پاگرد در نقطه پیچ تشکیل می شود. از پلکان صاف جذاب تر بوده و فضای طولی کمتری اشغال می کنند و به راحتی در گوشه اتاق جا می گیرند. معمولا پاگردهای بزرگ و عریضی دارند. از معایب آن باید به مدل پیچ وسط پله اشاره کرد که جابجایی لوازم بزرگ و حجیم را دشوار می کند.

 

پلکان پیچی در مدل های پله در ساختمان سازی
این پله ها شباهت زیادی به پلکان L دارند، ولی بدون پاگرد. متداوم بوده و به جای پاگرد، یک پیچ چندضلعی دارند. در خانه های معاصر زیاد دیده نمی شوند ولی در خانه های قدیمی بیشتر به چشم می خورند. به ندرت پیش می آمده که به عنوان پلکان اصلی جلوی خانه به کار برود. معمولا نقش پله ثانوی را داشته. به دنبال تغییرات اخیر در صنعت ساختمان سازی که خانه های کوچک تر و مقاوم تر را تبلیغ می کند، این پله ها محبوبیت قدیمی خود را به دست آورده اند.

 

Spiral Stairs
پلکان مارپیچی

درست است که این پله ها در فضاهای کوچک کاربرد فراوانی دارند، اما هنوز هم به عنوان یک عنصر دکوری به کار می روند. پلکان مارپیچی از یک ستون مرکزی اصلی و تعدادی پله حلزونی که دور تا دور ستون را گرفته و تا طبقه بالا ادامه دارند، تشکیل می شود. ظاهر طبیعی و کوچک بودنشان باعث شده بیشتر در خانه های ساحلی و خانه های کوچک شهری استفاده شوند. در بسیاری از شهرها، قوانین و مقررات ساختمان سازی حکم می کند که پلکان مارپیچی، ابزار اصلی متصل کردن طبقات مختلف به یکدیگر نباشد چون تردد در آن ها اصلا راحت نیست. این موضوع یکی از بزرگ ترین معایب این نوع پله است. در آنِ واحد فقط یک نفر قادر به استفاده از پله می باشد. در برداشتن قدم باید خیلی احتیاط کرد چون عرض هر پله بسیار باریک است. جابجایی وسایل بزرگ هم از طریق این پله ها تقریبا غیرممکن است.

 

Circular Stairs
پلکان گرد (مدور) در مدل های پله در ساختمان سازی
این پله ها به مدل های سنتی شباهت بیشتری دارند تا پله های مارپیچی، مثل مدل هایی که در قصرهای قرون وسطی می بینید. درست است که ساختار حلزونی و پله های مخروطی شکل دارد، ولی انحنای آن به تندی پلکان مارپیچی نیست. بالا و پایین رفتن از پله ها نیز به سختی مدل مارپیچی نیست. این پله ها که گاهی اوقات حلزونی هم نامیده می شوند، انحنای لطیف تر و دلبازتری دارند که به معمار کمک می کند یک نقطه کانونی بسازد. البته پلکان مدور جای بیشتری نیاز دارد و پرهزینه تر هم هست.

Curved Stairs
پلکان منحنی

این نوع پله معمولا داخل یا در نزدیکی راهروی ورودی قرار می گیرد و به جذابیت طراحی داخلی کمک به سزایی می کند. مثل پله مارپیچی یا مدور، دایره ای شکل نیستند و در اصل به هدف جذاب تر کردن ساختمان به کار می روند. انحنای نرمی دارند که با هر سبک خانه ای هماهنگ می شود، و تردد در آن ها بسیار راحت است. و البته سخت ترین (از لحاظ ساخت) و پرهزینه ترین پلکان دنیا هم شناخته می شود.

Ladder Stairs
پلکان نردبانی

این پلکان برای خانه های کوچک و کم جا بسیار مناسب بوده و یکی از فشرده ترین مدل های پله در دنیا شناخته می شود. البته قبل از انتخاب این مدل باید از قوانین و مقررات ساختمان سازی منطقه خود آگاه شوید چون در اغلب موارد نباید به عنوان پلکان اصلی خانه استفاده شوند. پلکان نردبانی انواع و اقسام مختلف دارد. از مدلی که دقیقا شبیه نردبان (مثل تصویر زیر) است گرفته تا مدل های شیک تر. اما به طور کلی ارتفاع پله های پلکان نردبانی بیشتر است و تردد در آن دشوار، به خصوص هنگام پایین آمدن. در بعضی موارد این پله ها کارایی بسیاری دارند. مثل وقتی که می خواهید به طبقه فوقانی قفسه کتاب دسترسی داشته باشید، یا وقتی که در یک آپارتمان خیلی کوچک زندگی می کنید.

Split Staircase
پلکان دو شاخه

پلکان دو شاخه یا همان دو طرفه، ملکه پله هاست. معمولا در راهروی ورودی خانه های بسیار بزرگ استفاده می شود و یک بستر خیلی وسیع در قسمت پایین یا همان همکف دارد. کمی بالاتر با یک پاگرد وسیع روبرو می شویم که به دو ردیف پله باریک تر، یکی به سمت راست دیگری به سمت چپ، راه دارد. پلکانی بسیار بزرگ، جاگیر و پرهزینه، که به هدف جلب توجه طراحی و ساخته می شود.

 

Space-Saving Staircase
پلکان کوچک و فشرده

پله های مدور و نردبانی تنها پله های مناسب برای خانه های کوچک نیستند. درواقع شما با دنیایی از پله های کوچک روبرو هستید که کمترین جای ممکن را اشغال می کنند. مثل پله های شیب دار، پله های روبانی و پله های باریکی که همگی برای خانه های کوچک و کم جا مناسب هستند. شما آزادید هر مدلی که با قوانین ساختمان سازی منطقه تان همخوانی دارد را انتخاب کنید.

 

Floating Staircase
پلکان معلق

همان پله صاف و مستقیم است، ولی بدون خیز پله. هر پله به طور مجزا به دیوار متصل شده. این نحوه اتصال معمولا از دید ما پنهان است، یا به قدری ظریف است که به چشم نمی آید. در بعضی موارد از شیشه یا پلکسی گلاس به عنوان خیز استفاده می کنند تا پله معلق به نظر برسد. این پله ها می توانند چوبی باشند ولی معمولا آن ها را از جنس شیشه، فلز یا سنگ می بینیم. ظاهر کاملا معاصری دارد که حضور نرده و دستگیره آن را خراب می کند. ولی می توان با شیشه نرده ای برایش ساخت که حس باز بودن را از آن نگیرد. قبل از انتخاب این مدل قوانین ساختمان سازی منطقه خود را مطالعه کنید.

 

هر خانه ای، هرچقدر هم که بزرگ باشد، از داشتن کشو و کمدِ بیشتر ضرر نمی بیند. فضایی که معمولا نادیده گرفته شده و خالی می ماند، زیر پلکان است که می تواند به یکی از انباری های خانه تبدیل شود. بهترین راه، ایجاد کابینت زیر خیزِ پله است. راه بعدی، تبدیل هر خیز به یک کشو است. اگر قادر نیستید از فضای خالی زیر پله به بهترین نحو استفاده کنید، راه دوم را به شما توصیه می کنیم.