19
دسامبر

تفاوت کفپوش پارکت و لمینیت چیست؟

کفپوش لیمنیتی در سال 1977 اختراع شد و شرکتی که ساخت این نوع کفپوش را توسعه داد، پرگو (Pergo) را در سال 1984به بازار اروپا معرفی کرد.

لمینیت ها از جنس الیاف چوب فشرده است و مانند پارکت مستقیما از خود چوب درختان ساخته نمی شود؛ بنابراین ارزانتر و بسیار مقاومتر از پارکتهای چوبی هستند.

برای تشخیص کفپوش لمینیتی، قبل از هرچیز باید بدانید این کفپوش ها بدون استفاده از چسب نصب خواهند شد. این مساله به چند دلیل مهم است. کفپوش های لمینیتی که به صورت یکپارچه نصب میشوند و در نصب آنها از چسب استفاده نمیشود، از آنها گاز متصاعد نمیشود و در نتیجه کیفیت هوای خانه شما آسیب نمیبیند.

پارکت در اصل به فرانسه و سال 1684 برمی‌گردد.

درآن زمان پارکت از قطعا مستحکم چوب ساخته می‌شد. به شکل های مستطیل، مثلث و لوزی روی سطح موردنظر قرار می‌گرفت و سپس به کف خانه با میخ متصل می‌شد.

کفپوش پارکت از چوب طبیعی درختان ساخته می‌شود و مانند تمامی لوازم و وسایل چوبی، نسبت به آب فوق العاده حساس است و در صورت تماس با آب متورم می‌شود. همچنین در مورد دیگر معایب پارکت می‌توان گفت که در اثر برخورد اشیاء نوک تیز آسیب می‌بینند و زیبایی خود را از دست می‌دهند. بنابراین برای خانه‌هایی که قصد استفاده از فرش را ندارند، مناسب نیستند.

 

کف پوش لمینیت از چه عناصری ساخته شده است؟

 

 • یک لایه شفاف و ضد پوسیدگی که در برابر آسیب هایی که از گربه ها، سگ ها، پایه صندلی ها و یا هرچیز نوک تیزی که ممکن است به آن برسد، مقاوم است.
 • لایه تزیینی که ظاهری براق، زیبا و پرجزئیات برای کفپوش ایجاد می‌کند. تولیدکنندگان کفپوش‌های لمینیتی این تکنولوژی و توان را دارند که کفپوش‌هایی با جلوه‌های مختلف، از تخته های چوبی سخت گرفته تا سنگ مرمر و سنگ معمولی را تولید کنند.
 • یک لایه مرکزی که از ورقه های فیبر فشرده ساخته شده و دوام، استحکام و ماندگاری کفپوش را افزایش می‌دهد.
 • یک لایه ملامینی که از رزین ساخته شده و به کفپوش یک دوام ساختاری را اضافه می‌کند و آن را دربرابر رطوبت مقاوم می‌سازد.
 • لایه زیرین (که در برخی کفپوش های لمینیتی وجود دارد و در برخی دیگر وجود ندارد) که برای نصب کفپوش ها وجود آنها ضروری است. این لایه در رفع برخی مشکلات و نواقص کوچک موجود در لایه های زیرین کف خانه مؤثر است؛ وقتی روی کفپوش ها راه می‌رویم، برخی از صداها را کاهش می‌دهد؛ و مقاومت کلی کف پوش را نیز افزایش می‌دهد.

برخی از لایه های زیرین کف‌پوش‌های لمینیتی دارای یک لایه ظریف ضد رطوبت هستند که آنها را بسیار مناسب فضاهایی مانند حمام و سرویس بهداشتی یا فضاهایی که ذاتا رطوبت در آنها وجود دارد، می‌کند.

 

نصب کفپوش های لمینیتی

کف‌پوش های لمینیتی به صورت یکپارچه نصب می‌شوند و برروی کف اصلی خانه و یا کف‌پوش قدمی آن به صورت شناور قرار می‌گیرند. به همین دلیل اگر سطح کف خانه یکدست باشد و یا مشکل خاصی در آن وجود نداشته باشد، اکثر افراد با اندک مهارتی می‌توانند کف‌پوش های لمینیتی را در طول یک روز نصب کنند. البته به شرطی که تمام مواد و مصالح موردنیاز در دسترس باشد.

تمامی کف‌‌پوش های لمینیتی به لایه زیرین نیاز دارند. گاهی لایه زیرین به کف کف‌پوش ها نصب شده است و گاهی کف ‌پوش ها فاقد این لایه زیرین هستند. به همین دلیل در این حالت لایه زیرین را باید به صورت جداگانه قبل از نصب برروی کف قرار داد.

کفپوش های لمینیتی که مستقیما برروی سطوح بتنی و یا فضاهایی که دارای مقادیر زیادی رطوبت هستند نصب می‌شوند، حتما باید زیر آنها یک لایه ضد رطوبت نصب شود.

نکات نگهداری از کف پوش های لمینیت

کفپوش های لمینیت لک نمی‌شوند، رنگ آنها نمی‌رود و آب برروی سطح آنها شناور می‌ماند و جذب سطح نمی‌شود.

این نوع کفپوش ها دارای سطحی بسیار محکم و بادوام هستند، اما ممکن است سطح آنها خراش پیدا کند. گرچه روشی ساده برای تعمیر خراشیدگی کفپوش پارکت و لمینیت وجود دارد، اما نمی‌توان آنها را به گونه ای تعمیر کرد که مانند روز اولشان شوند. پس هنگام خرید کفپوش های لمینیتی تعدادی اضافه بخرید تا وقتی قطعه ای از آنها خراب می‌شود، بتوانید قطعه دیگری را جایگزین آن کنید.

برای تمیز کردن کفپوش های لمینیتی نیاز به شوینده خاصی نیست یا نیازی نیست که با ماده خاصی آنها را برق انداخت. این کفپوش ها هیچ‌گاه به واکس یا مواد براق کننده نیازی پیدا نمی‌کنند.

مزایای نصب کفپوش لمینیت

 • عدم استفاده از چسب در نصب پارکت لمینیت، سبب می‌شود به کف اتاق صدمه وارد نشود.
 • لمینیت به علت فومی که قبل از نصب در زیر آنها پهن می‌شود، پس از اجرای کامل، تا حد زیادی از انتقال صدا به طبقه زیرین جلوگیری می‌کنند و عایق صوتی و برودتی خوبی محسوب می‌شوند.
 • سرعت نصب و اجرای پارکت لمینیت بسیار بالاست.
 • لمینیت پس از نصب نیازی به ساب و لاک ندارد و همان لحظه که نصب می‌شود امکان چیدمان فضا وجود دارد.
 • لمینیت نسبت به اجسام نوک‌تیز بسیار مقاومتر از پارکت های قدیمی هستند.
 • لمینیت نسبت به آب بسیار مقاوم‌تر از پارکت های چوبی قدیمی هستند.