14
نوامبر

با سبک دکوراسیون داخلی روستیک بیشتر آشنا شوید

یکی از روش‌های همگام بودن با طبیعت در دکوراسیون، انتخاب و کاربرد سبک روستایی (روستیک) است. در این سبک، ‌سادگی و خلوص به همراه‌ آرامش در فضای چیدمان شده حضور دارد. استفاده از مواد و مصالح و متریال‌های برگرفته از طبیعت، فضایی صمیمی‌تر و همراه با راحتی بیشتر می‌آفریند. در سبک «طبیعت‌گرایی روستایی» وجوه کلیدی از قبیل منسوجات با بافتی قابل لمس و مواد و مصالح قوی به لحاظ ظاهر وکیفیت ساختاری آن مانند آجر یا چوب‌های طبیعی و توپر و از همه مهمتر، اشتیاق به بازتاب فضای طبیعی خارج از خانه به درون آن با کاربرد رنگ‌های آرامش‌بخش و الگوهای موجود در ذات و ماهیت طبیعت است.

مصالح کاربردی در سبک روستیک

حداقل‌های ضروری در این سبک دیده می‌شود که جذابیت خود را مدیون این عوامل اساسی است:

 کف‌هایی ساخته شده از انواع سنگ‌های کمتر صیقلی مانند «سنگ لوح» یا «تراورتن» چوب‌های قدیمی به عنوان تیرهای چوبی معمارانه در فضای داخلی به صورت قفسه یا بخشی از دیوارپوش فضا یا وسایل ساخته شده از آن؛ وجود کف‌هایی که با چوب‌هایی به شکل الوار فرش شده باشند نیز گواه دیگری برای توان ایجاد فضایی ملهم از طبیعت‌گرایی روستایی خواهد بود.

 

مبلمان و اثاثیه به سبک روستیک

وسایلی از قبیل صندلی‌های قدیمی چوبی که دستی بر  آنها کشیده شده باشد و روکشی از پارچه‌های شطرنجی یا چهارخانه برای آنها در نظر گرفته شود، یکی از راه‌های رسیدن به این سبک در خانه است. انتخاب اسباب و اثاثیه و مبلمان هماهنگ با این سبک،‌ شخصیت فضای دلخواه را تشکیل می‌دهد. اصولا وجود لوازم و اثاثیه قدیمی در این سبک کاربرد دارد.

توجه داشته باشید این‌گونه وسایل هرگز درخشان و جلا  خورده نیستند، بلکه رویه‌ طبیعی ماده سازنده آنها و ماتی خاصی که در ذات این مواد وجود دارد باید حفظ شود؛ چوب‌ها، چرم یا سنگ یا پارچه‌ها و منسوجاتی فاقد درخشش و جلا. ولی این امر به این معنی نیست که فقط باید از وسایل قدیمی بهره برد، برعکس می‌توان مجموعه وسیعی از ترکیب و تلفیق‌های مختلف به وجود آورد فقط باید توجه داشت که همواره طبیعت به عنوان الگوی اصلی موردنظر باشد.

یکی از عوامل تزیینی در این سبک، استفاده از شیوه پتینه روی لوازم یا دیوارهاست. عامل دیگر،‌ وجود صنایع دستی در اشکال مختلف آن در فضاست؛ از قبیل بشقاب‌ها و لیوان‌های سرامیکی نقاشی شده و لعاب خورده. اشیای قدیمی که از مادربزرگ‌های خانواده باقی مانده‌اند، عنصر تزیینی و با اصالت این سبک خواهد بود. به هر‌حال، استفاده دوباره از وسایل قدیمی کمک قابل توجهی است به حفظ طبیعت.

 

پارچه ها و روکش ها

پارچه‌های طبیعی مانند پشم، کتان، نخ، پنبه و… از عناصر مهم این سبک است که برای پوشش مبلمان و اجزای آن در کنار چوب یا حصیر به کار می‌رود. نقوش پارچه‌ها شامل انواع راه‌راه، چهارخانه و شطرنجی‌‌ها و نقوشی از گیاهان و گل‌هاست. پرده‌ها نیز اگر ساده و بی‌نقش نباشند، از همین انواع خواهند بود و اندازه تمام قدی دارند که تا روی زمین می‌رسد و از چوب پرده‌های چوبی آویزان می‌شوند. پارچه‌های پرده  هم از جنس‌‌هایی از قبیل کتان‌های ضخیم یا پنبه‌ای و به هرحال از نوع پارچه‌های طبیعی هستند. 

پارچه‌های قدیمی یا دوختن قسمت‌های سالم پارچه‌های قدیمی به یکدیگر، یک راه جالب و سرگرم‌کننده برای به وجود آوردن رومیزی‌هایی است که در عین اصالت، زیبایی خیره‌کننده‌ای دارند و از هنر و سلیقه صاحبخانه حکایت می‌کنند. کوسن‌های زیبایی نیز می‌توان از تکه پارچه‌های قدیمی دوخت – باتوجه به هماهنگی یا تضاد با نقش و رنگ پارچه‌های رومبلی و صندلی‌ها.پارچه‌هایی با بافت‌های درشت مانند جاجیم یا پارچه‌های گونی بافت که روی آنها نقاشی یا گل دوزی شده باشد نیز انتخاب خوبی است. می‌توان از کامواهای رنگی یا نخ‌های گل‌دوزی یا روبان‌های رنگی و متفاوت که بتوان از میان بافت درشت آنها رد کرد نیز به پارچه‌هایی خاص و زیبا رسید که به فضای منحصربه‌فرد شما هویت جذاب و ابتکاری می‌بخشد. 

 

گرمای رنگ ها در سبک روستیک

رنگ‌ها در این سبک، عموما خاموش‌اند و آرام و از طبیعت الهام می‌گیرند. ترکیب رنگ‌های کرم و طیف های روشن آن (ترکیب با سفید)، انواع زردهای ترکیب شده با سفیدیا خاکستری یا انواع رنگ‌های خاکی (مانند آجری، قهوه‌ای‌ها، زیتونی‌ها و…) در کنار رنگ‌های قوی مانند شکلاتی یا خاکستری‌های تیره. برای ایجاد تنوع نیز می‌توان از سبز خره‌ای (سبز تیره یا مایل به آبی) و قرمزهای سرد (مانند شاتوتی، آلبالویی) یا قرمزهای گرم (مانند خرمالویی یا قرمز- قهوه‌ای) استفاده کرد؛ فیروزه‌ای نیز رنگ مناسب و ایرانی زیبایی است که کار را کامل می‌کند.

سطوح بافت‌دار و ناصاف دیوار از دیگر شاخصه‌های این سبک است. می‌توان با ایجاد بافتی ملایم از روش پتینه بر روی دیوار استفاده کرد. در این صورت دیوار دارای سایه  روشن‌هایی می‌شود که فضا را از حالت یکنواختی بیرون می‌آورد. در ضمن رنگ‌های بر پایه آب فراموش نشود. کاربرد چوب برروی دیوارها چه به صورت کامل تمام دیوار را بپوشاند و چه به صورت قفسه‌های بزرگ چوبی (به‌خصوص بدون وجود درهای شیشه‌ای برروی آنها و با سبکی ساده و سرراست و بدون پیرایه) نیز فضای روستایی طبیعت‌گرایانه خلق می‌کند. چه در کف و چه در دیوار یا وسایل، از روغن‌های طبیعی تقویت‌کننده چوب که عمر آن را طولانی می‌کند به جای روغن جلا (وارنیش) استفاده کنید.

 

ترکیب چوب و سنگ درسبک دکوراسیون داخلی روستیک

 

اتاق غذا خوری مدرن به سبک دکوراسیون داخلی روستیک

 

سبک دکوراسیون داخلی روستیک در طراحی آشپزخانه

 

سرویس بهداشتی به سبک دکوراسیون داخلی روستیک